Witamina D3 - przeciwko nowotworom

Czym jest witamina D3

Obecnie Witamina D uznawana jest za bardzo ważną witaminę i niezbędną dla naszego zdrowia. Badania naukowe wykazują szerokie jej działanie i nie tak jak kiedyś uważano, że witamina D tylko ma wpływ na układ kostny i zabezpiecza nas i przede wszystkim małe  dzieci przed krzywicą.

Witamina D, zaliczana jest do witamin, jednak spełnia ona rolę prohormonów, ponieważ w wyniku przekształceń metabolicznych powstaje aktywna biologicznie postać  – 1α,25 dihydroksycholekalcyferol.

Istnieje około 10 prowitamin, z których powstają związki wykazujące aktywność witaminy D. Rozróżniamy witaminę D1, D2, D3, D4, D5. W świecie roślinnym prawie nie znajdujemy źródeł witaminy D. Prowitaminą D2 jest ergosterol, a witamina D3 jest  pochodną cholesterolu 7-dehydrocholesterol. Pod wpływem promieni słonecznych w skórze ergosterol  przechodzi w karcyferol czyli czynną witaminę D2. Prewitamina D pod działaniem energii cieplnej ciała przekształcona zostaje w ciągu kilku godzin w witaminę D3. Toksyczność  Witaminy D  nie występuje podczas  nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne. Organizm rozkłada nadmiar prewitaminy D.

W 1822 r polski lekarz Jędrzej Śniadecki  opisał kąpiele słoneczne jako ważną terapię w leczeniu krzywicy. W 1931 roku odkrycie witaminy D2 miało okazać się ogromnym panaceum na wszystko, ale okazało się, ze jest mało trwała. W 1936 roku została odkryta witamina D3 i po dzień dzisiejszy nabiera coraz większego znaczenia w profilaktyce i leczeniu wielu chorób.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*